Po co audyt energetyczny?
Już od wielu lat w prawie budowlanym jest zapis zobowiązujący do wykonania audytu energetycznego nowych budynków mieszkalnych. Wiele osób narzeka na to prawo, ale jednak parametry energooszczędności są bardzo ważne.
Dlaczego audyt energetyczny ma sens? Ponieważ dzięki niemu wiemy w których miejscach ucieka z naszego domu ciepło - dzięki kamerze termowizyjnej widać wszystkie mosty termiczne. Dzięki tej wiedzy możemy poprawić parametry energooszczędności naszych domów, w efekcie zaoszczędzimy na ogrzewaniu.
Technika termowizyjna w budownictwa
W budownictwie kamery termowizyjne mają duże pole do popisu. Ostatnio kwestia energooszczędności staje się coraz ważniejsza, powstaje coraz więcej nowych budynków pasywnych i energooszczędnych. Żeby sprawdzić, czy rzeczywiście normy energetyczne są spełnione, trzeba użyć kamery termowizyjnej. Zastosowanie tej techniki pozwala wykryć wady poszczególnych komponentów, jest to niezastąpione do diagnostyki np. systemów solarnych, czy też właściwości izolacyjnych danych materiałów. Warto skorzystać z tej techniki, jeśli chcemy kupić dom - pomoże nam to określić jego rzeczywiste zapotrzebowanie energetyczne i zgodność z deklaracją sprzedawcy/dewelopera. Biorąc pod uwagę kwotę takiej transakcji, może warto zainwestować w dodatkowy audyt - zwłaszcza, że domy energooszczędne potrafią być sporo droższe od swoich "tradycyjnych" odpowiedników. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w świetle programu rządowego, który został stworzony w celu dofinansowania budowy budynków energooszczędnych i pasywnych. Audyt energetyczny wykonany z użyciem kamery termowizyjnej jest kluczowym elementem sprawdzenia, czy rzeczywiście dana inwestycja spełnia określone ustawowo kryteria.
Zastosowanie kamer termowizyjnych
Kamery termowizyjne mają bardzo szerokie zastosowanie. Jest to sprzęt bardzo specjalistyczny, wykorzystywany w wielu branżach. Dzięki tej technice jest możliwa diagnostyka nowotworów. Jednak początek tej technologii ma swoje korzenie w wojsku. Tam termowizja jest wykorzystywana głównie w działaniach taktycznych. Ma to duże znaczenie przy słabej widoczności. Są nie do zastąpienia w obserwacji przy rozpoznaniu. Ostatnio często stosuje się je w budownictwie, do sporządzania audytów energetycznych.
Termowizor, czyli kamera termowizyjna
Termowizor ? optoelektroniczne urządzenie obrazowe analizujące tzw. temperaturowe promieniowanie podczerwieni. Występuje w wersjach obserwacyjnych oraz pomiarowych.
Na Zachodzie urządzenia te występują głównie pod nazwami będącymi odpowiednikami nazw: kamera termiczna, termograficzna lub kamera podczerwieni, zwłaszcza gdy z kontekstu wynika, że jej zakres czułości widmowej obejmuje pasma 3-5 lub 8-13 mikrometrów. Pasma te pokrywają się z obszarami wysokiej przepuszczalności atmosfery dla promieniowania podczerwonego.
Termogram parowozu wykonany kamerą wysokiej rozdzielczości
O atrakcyjności zobrazowań bądź badań metodą termowizyjną decyduje wszechobecność promieniowania temperaturowego, zbyteczność stosowania jakichkolwiek zewnętrznych źródeł oświetlenia, znacznie mniejszy wpływ mgieł, dymów oraz klasycznych dla promieniowania widzialnego oddziaływań maskujących. Zdolność aparatury do tworzenia, w czasie rzeczywistym, zobrazowań mikrozmian w rozkładach temperatury stwarza unikatowe możliwości obserwacji, wykrywania oraz diagnozowania stanu badanych obiektów. Operator kamery decyduje o sposobie różnicowania tych rozkładów w obrazie wyjściowym (zobrazowania czarno-białe, biało-czarne lub kolorowe z różnym doborem skal).
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Termowizor
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz